Pożar w Przyborowie

Pożar w Przyborowie

 

W dniu 3 września 2018 roku w miejscowości Przyborów doszło do groźnego pożaru zabudowań mieszkalno-gospodarczych. Przybyłe na miejsce zdarzenia jednostki stwierdziły, że pożarem objęty jest cały budynek gospodarczy dwukondygnacyjny o konstrukcji drewnianej i ściana budynku mieszkalnego o konstrukcji drewnianej przyległego do budynku gospodarczego. W wyniku silnego wiatru pożar rozprzestrzenił się na poddasze budynku mieszkalnego, które w 2/3 wypełnione było sianem (około 80 m3). Sześcioro mieszkańców budynku ewakuowało się przed przybyciem Straży Pożarnej. Właściciele ewakuowali również z budynku gospodarczego krowę i psa.

Działania jednostek ochrony przeciwpożarowej polegały na zabezpieczeniu terenu zdarzenia, oświetleniu miejsca działań, zabezpieczeniu zerwanego przewodu energetycznego, podaniu sześciu prądów wody w obronie budynku mieszkalnego, podaniu jednego prądu wody w natarciu na palący się budynek gospodarczy, ewakuacji mienia z parteru budynku, częściowej rozbiórce pokrycia dachowego nad budynkiem mieszkalnym w celu usunięcia z poddasza zalegającego siana, częściowej rozbiórce ścian oraz wyniesieniu spalonego wyposażenia budynku gospodarczego wraz z drobnym sprzętem rolniczym.

Poważnym utrudnieniem w czasie prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych był brak wody, trudny dojazd (kręta, górska i wąska droga o długości około 4 km).

W działaniach udział brała Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza PSP w Żywcu, jednostki OSP z terenu gminy Jeleśnia i Koszarawa, Policja i Pogotowie Energetyczne. Akcja ratownicza trwała 8 godzin.

 

  • pozar_przyborow_1
  • pozar_przyborow_2

Drukuj   E-mail