Silnie powiało w naszym powiecie

Silnie powiało w naszym powiecie

Od dnia wczorajszego to jest 23 lutego br. strażacy na terenie powiatu żywieckiego intensywnie pracują usuwając skutki silnych wiatrów oraz opadów atmosferycznych. Interwencje głównie dotyczyły powalonych drzew na drogę – do dnia dzisiejszego odnotowano ich 33. W jednym przypadku w miejscowości Tresna jadący samochód osobowy uderzył w przewrócone drzewo na jezdnię, nikomu nic się nie stało. Strażacy byli wzywani do niedrożnych przepustów w Soblówce (jedna interwencja) oraz w Milówce (dwa przepusty). W miejscowości Lipowa wiatr porwał i przewrócił garaż blaszany, który został zabezpieczony linami przez strażaków. Z powodu silnych podmuchów wiatru na kilku budynkach mieszkalnych zostało naderwane poszycie dachu, miało to miejsce: w Żywcu, Pietrzykowicach, Peweli Małej oraz w Węgierskiej Górce, gdzie działania strażaków polegały na zabezpieczeniu uszkodzonego poszycia przy pomocy wkrętarki, wkrętów oraz dostarczonych plandek. W Żywcu na ul. Fabrycznej z hali magazynowej silny wiatr zerwał ok. 100 m2 blachy z dachu, a arkusze blachy były porozrzucane pomiędzy samochodami na pobliskim parkingu. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, oświetleniu terenu działań, usunięciu pozostałej blachy z wiaty magazynowej oraz przeniesieniu całego poszycia do sąsiedniego magazynu. W wyniku tych wszystkich zdarzeń nikt nie ucierpiał. Apelujemy o zachowanie ostrożności i zabezpieczenie lekkich przedmiotów w naszych gospodarstwach domowych, ponieważ dziś i jutro będzie jeszcze wiało.

AKTUALIZACJA (25.02.2020)!!!

Państwowa Straż Pożarna oraz Ochotnicze Straże Pożarne z terenu powiatu żywieckiego jeszcze w dniu wczorajszym tj. 24 luty br. zmagały się z usuwaniem skutków wiatru i opadów atmosferycznych. Tego dnia od godz. 9.00 odnotowaliśmy 21 interwencji dotyczących głównie powalonych drzew na jezdnię lub niebezpiecznie pochylonych nad drogą – w miejscowościach Międzybrodzie Bialskie, Międzybrodzie Żywieckie, Łodygowice, Świnna, Las, Ślemień, Korbielów, Krzyżowa, Przybędza i Lipowa. Ponadto były prowadzone działania  związane z wypompowaniem wody z zalanych piwnic – w Złatnej oraz w Szkole Podstawowej w Cięcinie. W kilku przypadkach silny wiatr uszkodził poszycia dachowe na budynkach mieszkalnych i gospodarczych – w Lipowej, Zwardoniu, Krzyżówkach, Sopotni Małej, Międzybrodziu Bialskim. W tych zdarzeniach nie było osób poszkodowanych.

W godzinach wieczornych w miejscowości Pietrzykowice zanotowaliśmy pożar w budynku wielorodzinnym w kotłowni. Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ewakuacji siedmiu osób z całego budynku (w tym czworo dzieci) w bezpieczne miejsce, gdzie udzielono im pierwszej pomocy. Równocześnie prowadzono działania gaśnicze podając jeden prąd wody w natarciu na palące się składowisko drewna w piwnicy. Decyzją przybyłego na miejsce lekarza trzy osoby (kobieta i dwójka dzieci) zostały zabrane do Szpitala Powiatowego w Żywcu, natomiast cztery osoby pozostały na miejscu. Pamiętajmy, że do pożaru lub zaczadzenia może dojść w każdej chwili a urządzenie jakim jest czujnik tlenku węgla lub dymu w porę nas o nim poinformuje, a tym samym uratuje nasze życie i zdrowie, naszych bliskich oraz nasz dom i mieszkanie.

Zadbajmy o bezpieczeństwo własne i swoich bliskich.

 

  • IMG-20200224-WA0000_002
  • IMG-20200224-WA00011
IMG 20200224 WA00011


Drukuj   E-mail